CYBERGUN DESERT EAGLE L6 .50AE GBB PISTOL (BLACK, WE)
Oct 182023The latest design, as seen here on the airsoft counter part features a ported front end that acts as a compensator, directing gases downwards helping the gun shoot flatter. It also features standard picatinny rail on the top and bottom the the gun for the mounting of optics, lights, and/or lasers.
The recoil impulse of the pistol is superb and features a relatively high FPS at approximately 350+/-. The pistol is driven by green gas and features a 27rd magazine.
Specification
| Product Code | DE50-L6-BK |
| Item Weight (gram) | 1,400 g |
| Major Color | Black |
| Length | 280 mm |
| Blow Back | Yes |
| Shooting Mode | Semi-Automatic |
| Power Source | Green Gas / Top Gas |
| Magazine Capacity | 27 Rounds |
| Bullet Type | 6mm BB |
| Power (Muzzle Velocity) | 350 FPS |
Product Page
CYBERGUN DESERT EAGLE L6 .50AE GBB PISTOL (BLACK, WE)
Related Products
Product Brand
Products Image
Categoris List
MODEL > DESERT EAGLE > CYBERGUN DESERT EAGLE L6 .50AE GBB PISTOL (BLACK, WE)
GBB PISTOL > CYBERGUN > CYBERGUN DESERT EAGLE L6 .50AE GBB PISTOL (BLACK, WE)












