KJ WORKS KP-03 GBB PISTOL AIRSOFT (G32C METAL SLIDE OD)
Oct 182023Similar in size and design to the Model 19, this model 32C from Kuan Ju offers a full metal slide and barrel for very realistic feel and weight. The cycling sound is very metallic. Full size removable metal magazine. Good performance and value for your money.Please note that the latest batch has reduced trademarks:
-Left side of the slide has a G without the text LOCK.
-No text where AUSTRIA was.
-Left side of the grip says KJ instead of the G-logo.
-Right side of frame says Made in Taiwan, KJ Works.
Specification
| Product Code | KP-03-OD |
| Item Weight (gram) | 730g |
| Major Color | Olive Drab |
| Length | 188mm |
| Barrel Length | ~65mm |
| Hop-up | Adjustable |
| Shooting Mode | Semi-Automatic |
| Magazine Capacity | 20 Rounds |
| Bullet Type | 6mm BB |
| Power (Muzzle Velocity) | 260 FPS (Top Gas Test @ 25C Room Temperature) / 180 FPS (HFC134a Test @ 25C Room Temperature) |
Product Page
KJ WORKS KP-03 GBB PISTOL AIRSOFT (G32C METAL SLIDE OD)
Related Products
Product Brand
Products Image
Categoris List
GBB PISTOL > KJ WORKS > KJ WORKS KP-03 GBB PISTOL AIRSOFT (G32C METAL SLIDE OD)
MODEL > G SERIES > KJ WORKS KP-03 GBB PISTOL AIRSOFT (G32C METAL SLIDE OD)









