KJ WORKS KP-05 HI-CAPA GBB PISTOL (METAL, BLACK, GAS & CO2)
Oct 182023This KP-05 HI-CAPA Pistol is contrusted in full metal, which makes it heavy in weight like holding a real gun but won't be too heavy as it's only about 1kg. There are no markings or engravings on the slide, but still the gun looks really smart and great!
Come with the box there are one Co2 Magazine and one gas magazine, it gives 300fps when shooting with the gas magazine using TOP GAS.
Specification
| Product Code | KP05-BK-DM |
| Item Weight (gram) | 1330g |
| Major Color | Black |
| Length | 223mm |
| Barrel Length | ~110mm |
| Hop-up | Adjustable |
| Shooting Mode | Semi-Automatic |
| Magazine Capacity | 28+1 Rounds |
| Bullet Type | 6mm BB |
| Power (Muzzle Velocity) | 320 FPS (CO2 Gas Test @ 25C Room Temperature) / 315 FPS (Top Gas Test @ 25C Room Temperature) |
Product Page
KJ WORKS KP-05 HI-CAPA GBB PISTOL (METAL, BLACK, GAS & CO2)
Related Products
Product Brand
Products Image
Categoris List
GBB PISTOL > KJ WORKS > KJ WORKS KP-05 HI-CAPA GBB PISTOL (METAL, BLACK, GAS & CO2)
MODEL > M1911 > KJ WORKS KP-05 HI-CAPA GBB PISTOL (METAL, BLACK, GAS & CO2)
MODEL > HI-CAPA > KJ WORKS KP-05 HI-CAPA GBB PISTOL (METAL, BLACK, GAS & CO2)









