KJ WORKS M1911A1 GBB PISTOL (METAL, BLACK, GAS)
Oct 182023KJ Works offers an ideal, low-cost solution to owning a full metal blowback gun. Now they have added the venerable 1911 to their range with the beauty you see before you. When you pick up the gun from the box, one is struck by two things: firstly, thanks to the all metal livery, it feels pretty weighty, second, you feel how solid it is. There is hardly any play in the slide, and it makes a nice metallic "clank" as the slide action is cycled. No trademarks are to be found on the slide, with a smooth, bare look. Performance is decent, using Top Gas 310fps is easily achieved with .2g BBs.
Specification
| Product Code | M1911A1 |
| Item Weight (gram) | 935g |
| Major Color | Black |
| Length | 216mm |
| Barrel Length | ~110mm |
| Hop-up | Adjustable |
| Shooting Mode | Semi Automatic |
| Power Source | HFC134a & HFC22 Gas |
| Magazine Capacity | 25+1 Rounds |
| Bullet Type | 6mm BB |
| Power (Muzzle Velocity) | 310 FPS (Top Gas Test @ 25C Room Temperature) |
Product Page
KJ WORKS M1911A1 GBB PISTOL (METAL, BLACK, GAS)
Related Products
Product Brand
Products Image
Categoris List
GBB PISTOL > KJ WORKS > KJ WORKS M1911A1 GBB PISTOL (METAL, BLACK, GAS)
MODEL > M1911 > KJ WORKS M1911A1 GBB PISTOL (METAL, BLACK, GAS)








