KSC M93R II GBB PISTOL (SYSTEM 7, FULL METAL)
Oct 182023Made by the Italian Beretta company, the M93R is a machine pistol with selective fire. The "R" stands for Raffica which in turn means "burst" in Italian. Designed in the 1970s it was meant for both military and law enforcement use, offering extra firepower in a small concealable package for purposes of VIP protection or for close quarters combat. KSC has reproduced the classic M93R pistol complete with Semi, 3-burst, and full-auto modes. This is a full metal version. The KSC M93R Ver.2 is much more efficient than its predecessor due to its System 7 design and is able to fire an entire 32+1 mag on full auto uninterrupted!
| Product Code | M93R-II-MS |
| Item Weight (gram) | 1300 |
| Major Color | Black |
| Length | 250mm |
| Barrel Length | ~130mm |
| Blow Back | Yes |
| Hop-up | Adjustable |
| Shooting Mode | 3 Round Burst |
| Power Source | HFC22 Gas |
| Magazine Capacity | 32+1 |
| Bullet Type | 6mm BB |
| Power (Muzzle Velocity) | 330 FPS (Top Gas Test @ 25C Room Temperature) |
KSC M93R II GBB PISTOL (SYSTEM 7, FULL METAL)
GBB PISTOL > KSC > KSC M93R II GBB PISTOL (SYSTEM 7, FULL METAL)
MODEL > M9 SERIES > KSC M93R II GBB PISTOL (SYSTEM 7, FULL METAL)










