KWA KM16 BR KM16BR BATTLE RIFLE AEG
Oct 182023Specification
| Product Code | KM16-BR |
| Item Weight (gram) | 3,360g |
| Major Color | Black |
| Length | 1,005mm |
| Barrel Length | ~510mm |
| Hop-up | Adjustable |
| Shooting Mode | Semi/Fully Automatic |
| Gearbox Type | KWA 2GX Gearbox |
| Power Source | 9.6v NiMh, 7.4v or 11.1v 15c Li-po/Li-Fe |
| Fit Battery Pack | Large (Nickel) |
| Barrel Thread Type | Counter-Clockwise |
| Barrel Thread Diameter | 14mm |
| Magazine Capacity | 350 rounds |
| Bullet Type | 6mm BB |
| Power (Muzzle Velocity) | 360-375 FPS |
Product Page
KWA KM16 BR KM16BR BATTLE RIFLE AEG
Related Products
Product Brand
Products Image
Categoris List




