KWA KM4S TACTICAL RIFLE AEG (GEN 2)
Oct 182023
Specification
| Product Code | KM4S-TAC |
| Item Weight (gram) | 3.03 kg |
| Major Color | Black |
| Length | 700mm/875mm (Extended) |
| Barrel Length | ~390mm |
| Hop-up | Adjustable |
| Shooting Mode | Semi/Fully Automatic |
| Gearbox Type | KWA 2GX Gearbox |
| Power Source | 9.6v NiMh, 7.4v or 11.1v 15c Li-po/Li-Fe |
| Fit Battery Pack | Mini / Handguard (Nickel / Li-Po) |
| Barrel Thread Type | Counter-Clockwise |
| Barrel Thread Diameter | 14mm |
| Magazine Capacity | 350 rounds |
| Bullet Type | 6mm BB |
| Power (Muzzle Velocity) | 118-125 MPS [390-410 FPS] |
Product Page
KWA KM4S TACTICAL RIFLE AEG (GEN 2)
Related Products
Product Brand
Products Image
Categoris List




