TOKYO MARUI M45A1 CQB GBB PISTOL
Oct 182023Tokyo Marui's take on the MEU 1911 successor, designated the M45A1, comes fantastically made (and with a hidden improvement). Changes to the original M45 MEUSOC are the desert tan color scheme, 3-dot sights (real steel would feature tritium night sights), 5 inch match barrel & a larger picatinny light rail (sits lower).
Features:
- Desert Battle Colour : Colours matching the real colours used on the firearm that is used in late Middle East operations.
- Parting Lines Finish?The parting lines resulting from moulding are carefully sanded by hand for a nice smooth finish.
- Novak Officially Licensed Rear Sight?Replicating the widely used Novak tactical sight.
- G10 Type Grip?The very typical grip from the M45A1 is replicated using a special printing system.
- Under Rail : The under rail is molded into the frame and provides a 20mm picatinny rail in order to install a very large number of accessories.
- Upgraded Internals & Mechanism?The blowback engine has been redesigned and provides a stronger recoil with the same amount of gas as the already existing Marui 1911 GBB.
- The new short recoil system added to the M45A1 gives this new gun a very stable cycle.
- Metal Notch Spacer?A metal piece inside the ABS slide will catch the slide stop when magazine empty. The ABS slide will not be wore off by a heavy use of the slide stop.
- Diecast Magazine?The 27 rounds magazine is is made out of diecast metal and resist to low temperatures. (the M45A1 can use all previous 1911 series spare magazines)
| Product Code | M45A1-TAN |
| Item Weight (gram) | 823 g |
| Major Color | Tan |
| Length | 222 mm |
| Barrel Length | 113 mm |
| Blow Back | Yes |
| Hop-up | Adjustable |
| Shooting Mode | Semi-Automatic |
| Power Source | Green Gas / Top Gas |
| Magazine Capacity | 27 Rounds |
| Bullet Type | 6mm BB |
| Power (Muzzle Velocity) | 300FPS (Top Gas Test @ 25C Room Temperature) |






















