TOKYO MARUI MAC-10 AEG SMG
Oct 182023Tokyo Marui MAC 10 is a cool looking piece of kit. The gun comes packaged along with a silencer, hand strap, metal magazine and manual. With the silencer attached and stock fully extended, it's surprisingly long although not a particularly heavy gun. The metal parts on this gun include: muzzle, hand strap adaptor, magazine, trigger, safety switch and extendable stock.
Specification
| Product Code | MAC-10 |
| Item Weight (gram) | 1,480g |
| Major Color | Black |
| Length | 300mm/550mm (Extended) |
| Hop-up | Adjustable |
| Shooting Mode | Semi/Fully Automatic |
| Power Source | 7.2V 500mAh |
| Fit Battery Pack | Other Custom Pack |
| Barrel Thread Type | Counter-Clockwise |
| Barrel Thread Diameter | 14mm |
| Magazine Capacity | 65 Rounds |
| Bullet Type | 6mm BB |
| Power (Muzzle Velocity) | 240 FPS |
| Auto Firing Rate | 700 ~ 850 Rounds per Minute |
Product Page
TOKYO MARUI MAC-10 AEG SMG
Related Products
Product Brand
Products Image
Categoris List
















