UMAREX H&K USP CAL 6MM BB GBB PISTOL (CO2)
Oct 182023:
-Umarex H&K licensed product
-Strong and satisfying felt recoil impulse
-Adjustable Hop Up
-Double action trigger
:
Length: 200mm
Weight: 976g
Power Source: Co2 FPS: 350
:
-Standard USP holsters
-Standard 12g Co2 capsules
:
The USP (Universelle Selbstladepistole or "universal self-loading pistol") is a semi-automatic pistol developed in Germany by Heckler & Koch GmbH (H&K) of Oberndorf am Neckar as a replacement for the P7 series of handguns. The USP is also a cultural icon having been featured in movies and TV shows such as HEAT and 24. This Co2 GBBR version of the gun is a reproduction of said pistol.
:
Ever since its establishment in 1972, Umarex has been pushing towards new horizons. Its founders, Wulf-Heinz Pflaumer and Franz Wonisch, had a strong entrepreneurial spirit and set themselves ambitious goals. Together with more than 850 dedicated employees and partners in Germany and abroad, they achieved their objectives.
| Product Code | USP-6MM-CO2 |
| Item Weight (gram) | 976 g |
| Major Color | Black |
| Length | 200 mm |
| Barrel Length | ~95 mm |
| Blow Back | Yes |
| Hop-up | Adjustable |
| Shooting Mode | Semi Automatic |
| Power Source | CO2 Gas |
| Magazine Capacity | 18 Rounds |
| Bullet Type | 6mm BB |
| Power (Muzzle Velocity) | 350 FPS |
UMAREX H&K USP CAL 6MM BB GBB PISTOL (CO2)
MODEL > H&K > UMAREX H&K USP CAL 6MM BB GBB PISTOL (CO2)
GBB PISTOL > KWA / UMAREX > UMAREX H&K USP CAL 6MM BB GBB PISTOL (CO2)








