WE M&P 40 GBB PISTOL (FDE)
Oct 182023News of a gas blow back M&P version came at the 2012 Shizuoka Hobby Show, where airsoft manufacturer Tokyo Marui displayed a mock-up of the handgun. It now appears that WE-Tech will be the first to release a gas blow back M&P style as their model.
The WE M&P features a metal slide, polymer frame, slide release and slide catch lever, a textured grip, and three different sized backstraps( PINK and Black), it provides really nice gripping even for big hands. Complete with a unique serial number.
Specification
| Product Code | BB-001-FDE |
| Item Weight (gram) | 705 |
| Major Color | Dark Earth |
| Length | 190mm |
| Barrel Length | ~100mm |
| Blow Back | Yes |
| Hop-up | Adjustable |
| Shooting Mode | Semi-Automatic |
| Power Source | Green Gas / Top Gas |
| Magazine Capacity | 22 Rounds |
| Bullet Type | 6mm BB |
| Power (Muzzle Velocity) | 280 FPS (Top Gas Test @ 25C Room Temperature) / 200 FPS (HFC134a Test @ 25C Room Temperature) |
Product Page
WE M&P 40 GBB PISTOL (FDE)
Related Products
Product Brand
Products Image
Categoris List








